Dekor av stiliserade höstlöv i skiftande färger mot beige och brun melerad botten.
Komponerad 1918. Tillverkad före 1942.
Slitage, ställvis hårdare. Hål samt skador. Smuts. Förberedd för upphängning på vägg.