Ströare på kvadratisk fot, ett par snarlika oljelampor varav en stämplad K. Anderson, Stockholm. Kvadratisk skål med pressad figural dekor, fyra korta fötter. H 4-10.
Slitage, bucklor, lockknoppen på ströaren med lagning samt lös.