Mahognyfanér. Svängda karmar. Skurna fötter i form av lejontassar. Stoppad sits. Lösa ryggkuddar. L 187.
Bruksslitage. Märken och repor. Skador. En lejontass halft borta samt med lagning. Fläckigt, smutsig klädsel. Lukt. Sadeljorden trasig under.