Förgylld och bronserad. Rak form med uppsvängt genombrutet krön med dekor av bla rocailler lagergirlanger. Signerad IÅ under krona. Proveniens: Släkten Sahlin, Kristinelunds Herrgård, Dalsland. H 118, b 48.
Sliten förgyllning, synlig kredering, skador, lagningar, utbytt spegelglas, samt krönet är helt av och ihopsatt med metallplatta på baksidan.