LAVOAR, NK:s verkstäder. Kunglig ägarmärkning á tergo. 1900-talets början.

Överdel i marmor med uppsats. Underdel i trä med skåp. L 65,5, B 52,5, H 70.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Slitage och skador på marmordelen. Något lös del på uppsatsen, gaveln som håller upp hyllan. Dragknoppen lös.

Provenance

Inventariemärken Gustav VI Adolf, Ulrikdals slott samy GAL (kronprins Gustav Adolf och kronprinsessan Louise).

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed