BOK MED TECKNINGAR, 14 st, mest Fritz von Dardel, 1800-talets första hälft/mitt till sent 1800-tal. De flesta signerade.

12 st teckningar varav en akvarellerad av von Dardel, blandade motiv av människor och bla av Karl XV. Några endast tillskrivna då signatur saknas. Ett tecknat och akvarellerat menublad av Arsenius, sign o dat 1891. Bladstorl 10 x 11 - 33 x 21.

Gulnade, fläckar, några klippta ur brev, samtliga inklistrade.

Provenance

Grevliga ätten Wachtmeister af Johannishus.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed