Tvådelat, bla fanér av valnöt. Övre del med rakt krön och profilerad gesims. Dörrpar med dörrspeglar och intarsia i form av kompassrosor. Låd- och hyllinredning. Nedre del med fyra höga nedåt avsmalnande ben. Låda med intarsiadekorerade spegelfält. Nycklar finns. L 100, b 40, h 173.
Smärre slitage och fanérskador. Hårt renoverat och kompletterat.