Förgylld. Halvmåneformat krön med dekor av fanor och hjälm samt solfjäder. Glas flankerat av bladhölstrade kolonner. Nederdel med dekor av vetekärvar. Bär Stockholms hallstämpel samt otydlig datering och mästarstämpel. H 165.
Dekorlagning. Smärre sprickor och dekorbortfall. Ställvis sliten förgyllning.