Betsat trä. Tvådelat med nedtill luckor med bakomliggande hyllinredning. Upptill vitrindörrrar framför hyllor samt skedhylla. L 144, b 43, h 83, resp h 122, b 46, h 127.
Slitage. Sprickor, skador. Senare betsat. Senare beslag. Kompletterat.