Graverad dekor. 12 förrättsknivar och 11 -gafflar i originalschatull. Knivens l 19,5, gaffelns l ca 16.
2 knivar och 1 gaffel har löst skaft, 1 knivskaft lossnat, lagning i skaftet. Anlöpningar. Schatullet löst i fogarna. Slitage. Nyckel saknas.