Klädd sits. Ryggstöd i horn. Graverat "Tillverkad av Pål Olsson Wånga 1897. Född den 26 feb.1823".
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Underrede fattas till båda.
Enligt uppgift har de varit med på Stockholms utställningen 1897.