Riklig intarsia med flere olika träslag, mönster med blommor, girlander och fjärilar. Vitrin övre del, välvt krön och kulfötter. Två hyllor (b 26). H 223, l 170, b 35.
Repor, skador. Nedre skåpet låst. Nyckel saknas.