BORDSPENDYL, brons, marmor, Louis XVI-stil, Robert Engström, Stockholm, tidigt 1900-tal.
Urhus av brons med uppsvängt krön, dekor av bla turturduvor, emaljerad urtavla, vit marmorsockel med fem korta fötter. H 24. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, anlöpningar, smuts. Gåvoinskrift baktill. Ej funktionstestad.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.