Mahogny, två hurtsar med skåpsdörr med bakomliggande hyllinredning respektive fyra lådor. Lös liggande skiva emellan dessa. Beslag i gulmetall. Brickmärkt. L 180, b 40, h 74.
Lådor låsta. Bruksslitage, märken, repor samt skiva med stötmärke. Nyckel saknas.