Mahognyfanér. Lätt snedställda sidor, tympanonformat krön, 4 lådor. Klaff med innanför liggande inredning av 14 mindre lådor samt lucka. Beslag av pressad mässing. L 108, b 56, h 154. Nyckel finns.
Slitage, repor, slagmärken, smärre sprickor och fanérskador. Låsskyltarna ej ursprungliga.