Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

SKRIVSKÅP, 1700-tal.

SKRIVSKÅP, 1700-tal.

Skrivskåp med över- och underdel. Överdel med brutet krön. Skuren dekor. Två dörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Underdel med skrivklaff med inredning. 4 lådor i sargen. Mässingsbeslag. Något svängd front.
Nyckel finns till ett litet skåp på insidan av överdelen. De andra nycklarna saknas. L 111. B 60, H 244. Nyckel finns.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Lös list på sidan av krönet. Skador i fanéren. Sprickor.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed