NAKTERHUS SAMT FARTYGSKLOCKA, mässing resp brons, 1930.

Klockan med namnet "Fringilla", h 18,5. Nakterhus av mässing och koppar, tillhörande kompass. H 121.

Sjöfynd med hårt slitage, nakterhuset saknar överdel, skador, anlöpningar. Kompassen med inneslutet grumligt vatten.

Provenance

Fynd från lastfartyget "Fringilla", byggt 1930 och förlist samma år efter kollision utanför Sandhamn. Ur dykaren Sven Johanssons samling.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.