Saltglaserat stengods med reliefdekor, svängt handtag, tennlock. H 18,
Sjöfynd med hårt slitage, anlöpningar, korrosion, skador och lagningar.
Fynd från tremastade flöjten Jutholmsvraket, Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.