Sign "P Törneman 1968".
Stomme i valnöt, ritad av David Rosén.
Emaljsskiva med mönster "Röd kvadrat", ritad av Algot "P" Törneman. L 120, b 65, h 52.
Bruksslitage, fläckar, repor. Något instabilt.