Björkfaner, lätt bakåtsvängd rygg med skurna dekordetaljer, löstagbar stoppad sits, sabelben.
Slitage, sprickor, lagningar, fläckat tyg.
Myrans Gård i Sjundeå socken, brukspatron Fredrik Adolf Le Bell (1817-1892).
Ur Sjundeå sockens historia II (XIII Storgodsen i Sjundeå) Alf Brenner, Hangö Tryckeri 1955.