ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, sign o dat 18/3 1927.
Italienskt vårlandskap från Abano. 61,5 x 99.
Ställvis smärre slitage.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Anshelm Schultzberg. Målningar 1876-1937", 4-28 nov 1937, kat nr 191 (under titeln "Lerig väg och träd").