Ek samt teak. Mönstrad klädsel.
Bruksslitage, märken, senare klädsel. Lagningar.
"Klint är vår mest sålda stol och tillverkas av utvald bok i teakfärg och massiv teak - ett danskt kvalitetsarbete. En modern, kraftig modell." Ur: IKEA-katalogen, 1962, sid 152.