ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, rokoko, Frankrike, 1700-tal.

Valnöt, skuren dekor, hög stoppad rygg med öronlappar, svängda armlän, stoppad sits, fyra svängda ben med fotkryss.

Slitage, skadad klädsel, sprickor, fläckar, ostadig. Kompletterad med bla senare fotkryss.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed