Mahogny. Rak form, snedställd klaff med bakomliggande hyllinredning. Kannelerade ben med mässingsdroppar upptill. Runda mässingbeslag. L 74, B 45, H 105. Nyckel finns.
Slitage. Löst sittande delar. Märken och repor.