Bronserad och förgylld, skuren dekor i trä i form av pärlstav samt lagerblad. Krön med löstagbar medaljong, mässingsram med blått glas och alabaster profilbild, trol empire 1800-tal. H 68.
Slitage. Färgbortfall. Rester av förgyllning. Avslag. Glas med repor.