Förgyllt och bronserat, halvmåneformat med rikt skuren sargdekor och vidhängande girlander, fyra kannelerade kopplade ben, skulpterad urna. Skiva av kalksten. L 71, b 37, h 78.
Slitage, repor, smärre bortfallen förgyllning, sarg från 1700-talet kompletterad med senare ben och dekorelement såsom girlander och urna.