18 matknivar, 12 matgafflar, 6 mindre matgafflar, 13 matskedar, 11 mindre matskedar, 19 smörgåsknivar, 18 smörgåsgafflar, 6 dessertskedar, 6 mindre dessertskedar, 17 kaffeskedar, 6 bakelsegafflar, 6 fruktknivar, 9 smörknivar, 2 syltskedar, uppläggningssked, såssked. Modell "Svensk spetsig".
Matknivar samt smörgåsknivar ej vägda.
Knivblad i rostfritt stål. Bruksslitage. Repor. Mestadels med gravyr.