Bronserad samt förgylld. Profilerat krön. Halvrunt konsolbord med fyra kopplade ben samt stenskiva. Spegeln, l 57, h 168. Bord, l 69, b 31, h 69.
Slitage, färgbortfall, repor. Dekor med avslag. Bordet något insatbilt.