Mahogny. Skiva med två låduppsatser. En låda i sarg, nyckelskylt i brons i form av Medusahuvud. Svängda framben med förgyllda tassfötter. L 100, B 42, H 88.
Repor. Fläckar. Fanérskador. Sprickor. Nyckel saknas.