Fodral av ek delvis fanerat med mahogny, huv med glasad dörr och uppsvängt krön med sk sprängd volutgavel. Målad urtavla med figural dekor och månfaser samt datumfunktion. H 228. Pendel, två lod, och vev medföljer.
Slitage, sprickor, fanérskador. Nyckel saknas.