"Münchhausen". Bemålat porslin i form av man ridandes på kanonkula. Monterad på träsockel. H 38,5.
Hårpiskan avbruten och medföljer. Slitage på sockeln, smuts. Lagning på rockens nedre kant. Smärre färgrester på vänster armbåge.