KLOCKHUS/KLOCKSTÄLL, med herrfickur Omega, silver. 1900-talets början.

Klockställ i mässing och glas, insidan tygklädd, H 11. Fickur, märkt 1907 samt Grand Prix Paris 1900, ankargång, plexiglas, diam 5. Medföljande senare kedja, pansarlänk, i metall L 29.

Stället med slitage och nagg, revor i tyg. Fickur med sprickor i emalj, slitage. Årtalet 1907 ristat, ej graverat. Ej funktionstestad.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.