Klockställ i mässing och glas, insidan tygklädd, H 11. Fickur, märkt 1907 samt Grand Prix Paris 1900, ankargång, plexiglas, diam 5. Medföljande senare kedja, pansarlänk, i metall L 29.
Stället med slitage och nagg, revor i tyg. Fickur med sprickor i emalj, slitage. Årtalet 1907 ristat, ej graverat. Ej funktionstestad.