Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

ROCK, siden, Qing dynastin, Kina, omkring år 1900. L 132.

Mönstervävt siden med dekor i polykromt och guld av drakar jagandes den heliga pärlan, tranor, fladdermöss, och symboler. Nederst det heliga berget bland vågor och symboler. Ärmar i svart med invävda ränder i guldtråd. Knappar i förgylld brons.

Revor. Slitage. Lagningar.

Provenance

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed