Helfranskt originalband av skinn med Hedvig Elisabeth Charlottas av prinsesskrona krönta namnschiffer i förgylld pärmprägling.
Slitage, ej genomgången.
Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta (1759-1818) av Sverige och Norge som prinsessa och hertiginna av Södermanland.