Per Daniel Holm

(Sweden, 1835-1903)
Per Daniel Holm
(Sweden, 1835-1903)

PER DANIEL HOLM, teckning, sign och dat 23 juli 1861.

Vy över Kvickjokk. 44x29.

Gulnad, fläckar.

Provenance

Stockholm, Konstnärshuset, Förteckning öfver Professor P. D. Holms efterlemnade arbeten. Studier och skisser i olja, akvarell och pennteckning, 7-14 november 1903, under V. Handteckningar, del av nr. 249 ´Från en studieresa i Lappland 1861, 46 blad, folio´

More information

Holm var en av de första svenska konstnärer som besökte Lappland, vilken då var oexploaterat och svårtillgängligt. Under Juli-september 1861 deltog han i Carl Anton Pettersons (1818-63) 3:e expedition till Lappland, vars avsikt var att genom astronomiska observationer göra höjd- och ortsbestämmelser som underlag för en stor ekonomisk karta. Ett 20-tal av de akvareller Holm utförde under sin vistelse kom att litograferas i färg i Pettersons på sin tid mycket uppskattade verk Lappland, Dess natur och folk, 1864-66. Holm utförde även en-plein air studier i olja under sin resa; bl. a. den berömda vyn Saggat-träsk, Kvickjock, daterad 3 augusti 1861 (Nationalmuseum).

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed