VÄVNAD, Irak, träsknomader, 1920-30-tal, 223 x 161.

Orange/brun botten. Heltäckande dekor av blommor, stiliserade växter samt geometriska former i blått, grönt och rosa. Tillverkad i två delar vilka är sammanfogade av mittdekoren.

Slitage, ställvis hårdare, enstaka fläckar. Ställvis hårdare slitage på franskanterna.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed