Svängd form. Fanérad med bl.a alm och valnöt. Beslag i gulmetall. Intarsiadekor. Tre lådor. L 104, b 55, h 81. Nyckel finns.
Fanérskador, sprickor samt slitage. Renoverad samt kompletterad.