Ek, 4 lådor. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Delvis svartbmålad. L 116. B 54. H 105. Nyckel finns.
Nyckel till lådinredning saknas. Slitage, repor, sprickor, maskstunget samt märken. Beslag saknas samt även lådornas lås. Senare bemålning.