Förgyllt fäste. Förgylld och blånerad klinga med dekor av Karl XIV Johans monogram. L 92. Del av läderbalja medföljer.
Senare kavellindning och kavelringar. Slitage. Repor. Kortad klinga. Balja med omfattande skador.