Ruben Wallström

(Sweden, 1888-1953)
Ruben Wallström
(Sweden, 1888-1953)

RUBEN WALLSTRÖM, olja på pannå. Sign o dat 36.

Blomsterstilleben. 65 x 56.

Slitage. Småskador vid kanterna. Slitage på ramen. Några prickar av färgbortfall.

Literature

Modellör, målare, skulptör.Efter studier i Stockholm vid Högre konstindustriella skolan och vid Alhtins målarskola anställdes Wallström som modellör vid Gefle porslinsfabrik, där han var verksam i ett 40-tal år. Vid sidan av sin dagliga gärning med fajansleran sysslade han med annan art av skulptur och måleri, övervägande blomsterstilleben. Källa: Svensk konstnärs lexikon

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Others have also viewed