Mahognyfanerad med intarsia i ljusare trädslag i form av blomsterurna, blad m m. Svängd form. Två lådor. L 78, b 50, h 79. Nyckel finns.
Något slitage, smärre fanérskador. En nyckelskylt lös (finnes).