Valnöt. Rotfanerad front. Fyra lådor samt klaff med bakomvarande skrivinredning. Skuren dekor på avfasade hörn. L 105, b 53, h 142. Etikettmärkt Bredaryd.
Bruksslitage, stötmärken och repor. Smärre färgfläckar ovanpå. Nyckel saknas.