Förgylld och brännförgylld brons. Vitemaljerad urtavla. Rektangulär sockel med avfasade hörn, urhuset flankerat av Apollon och krönt av nothäfte och lur. H 28. Nyckel finns.
Något slitage. Krönande blad i guldfärgat tyg med reva. Urtavlan med sprickor och naggar. Ej funktionstestad.