Urhus i sten, krönt av romersk krigare i patinerad vitmetall, h 55. Kandelabrar med fem ljuspipor i vitmetall samt sockel i sten, h 60. Nyckel finns.
Bordsur med slitage och smärre skador. Ej funktionstestad. Kandelabrar med slitage och borrade hål i ljusmanchett. En kandelaber med sprickor i hänklarna. Den andra med lagningar och skador på sockel samt ljusarmar med sprickor.