Idegran samt rotfanér. Sju lådor, skrivklaff med bakomliggande låd- samt hyllinredning. Insidan av skrivklaffen delvis klädd i grön skinnimitation. L 91, b 41, h 112. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor samt sprickor. Ställvist blekt skiva. Låset till skrivklaffen kärvar.