Bricka, sockerskål med lock, assiett. Polykrom dekor av deutsche blumen och insekter. Brickans l 53. Tallrik, diam 20,5. Sockerskål l 10,5.
Slitage. Lockknoppen på sockerskålen med lagning och naggar.