Dekor av adliga vapen. Tallrik Qianlong med dekor i blått och guld. Adliga ätten von Hökertstedt, nr 1656. Adlad 1719, introducerad 1720. Servisen beställd för Jacob Olofsson Hökerstedt, adlad von Hökerstedt (1685-1757). Tallrik Samson. Diam 22,5.
Sprickor. Nagg. Samsontallriken med lagning.