HELMER OSSLUND, kolteckning, sign. o dat. 1915.
"Modell med skugga". 34 x 51.
Gulnat blad, smärre slitage.
Tidigare utställd med nr. 182 på Nationalmuseum 1971, "Helmer Osslund, Norrlands Målare". Vid tiden för utställningen tillhörde målningen läroverksadjunkt Aug. Anian, Stockholm.