Stol, gustaviansk, vitmålad, lotusspjälor, lös stoppad sits, lätt svängd sarg i front. Stol empirestil målad i ljusblått, ryggbricka i form av urna, lös stoppad sits, svarvade ben fram.
Stol gust reonverad, förstärkningar. Stol tidigt 1900-tal senare bemålad. Ställvis kraftigt färgbortfall. Båda med sprickor och slitage.